photo_2017-12-11_09-00-28

عوامل بسیاری در شکل‌ گرفتن چین و چروک صورت نقش دارند.

چروک‌ ها از فرایندهای طبیعی پیری هستند. با بالا رفتن سن، سرعت تقسیم شدن سلول‌ های پوست کمتر می‌ شود و لایه داخلی پوست که درمیس نام دارد، شروع به نازک شدن می ‌کند. شبکه الاستین و فیبرهای کلاژن، که از لایه بیرونی پشتیبانی می ‌کند، شل و از هم باز می‌ شود، که باعث به وجود آمدن فرورفتگی‌ هایی در سطح پوست می‌ شود. همچنین با بالا رفتن سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می ‌دهد و شکننده ‌تر شده و توانایی ‌اش در نگهداری رطوبت کاهش می ‌یابد. به علاوه، کارایی غدد چربی پوست کم می ‌شود که این باعث می ‌شود پوست خشک ‌تر شده و چروکیده‌ تر به نظر بیاید. تمامی این عوامل به تولید چین و چروک صورت کمک می‌ کنند.

عقیده بر این است

که خطوط میان ابروها (خطوط اخم) و خطوط پیش آمده از گوشه چشم‌ ها (پنجه کلاغی) به دلیل انقباضات عضلات زیر پوست شکل می‌ گیرند. لبخند زدن، اخم کردن، نیمه‌ باز کردن چشم ‌ها (برای بهتر دیدن) و سایر حالات چهره که مکررا بروز داده می ‌شوند باعث می ‌شوند که این چروک‌ ها دائمی‌ تر شوند. در طول زمان، حالات چهره به همراه نیروی جاذبه باعث آویزان شدن پوست اطراف خط فک و افتادگی پلک ‌ها می ‌شوند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه فرابنفش می ‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. پیری زودرس پوست، پیری نوری نام دارد. اشعه‌ های فرابنفش آفتاب که باعث پیری نوری می ‌شوند، فیبرهای کلاژن (پروتئین‌های ساختاری اصلی پوست) و فیبرهای الاستین (پروتئینی که باعث خاصیت کششی پوست می ‌شود) تخریب شوند.

هر دوی این فیبرها اجزا مهم بافت همبند پوست هستند و بدون آن‌ ها، پوست استحکام و قابلیت انعطاف خود را از دست داده و چروکیده می ‌شود. هنگامی که نور فرابنفش به بافت پوست آسیب می ‌زند یک آنزیم به نام متالوپروتئیناز تولید می ‌شود. این آنزیم کلاژن تولید کرده و آن را اصلاح می‌ کند. البته در طول این فرایند برخی فیبرهای کلاژن سالم تخریب می ‌شوند، که این امر منجر به شکل‌ گیری بدون نظم فیبرهایی به نام زخم ‌های خورشیدی می‌ شود. در ضمن تکرار این فرآیند بازسازی، چین و چروک ‌ها شکل می ‌گیرند. استفاده از کرم های ضد آفتاب در جلوگیری از چین و چروک بسیار موثر است .

پوست سالم

دائما در حال ترمیم و بازسازی خود است. در همان حال که کلاژن قدیمی تجزیه شده و از بین می ‌رود، کلاژن جدید در حال تولید و نصب شدن است. محققان دریافته‌ اند که سیگار موجب کاهش چشمگیر تولید کلاژن جدید می ‌شود. نبود کلاژن جدید باعث تشکیل و گسترش چین و چروک صورت می‌ شود. البته استعمال دخانیات می‌ تواند با کاهش جریان خون به پوست نیز باعث بروز چنین مشکلی شود. اجتناب از کشیدن سیگار می تواند در جلوگیری از چین و چروک صورت موثر باشد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *