dalile-ghermezie-pust-min

یکی از شایعترین انواع قرمزی پوست،

قرمزی بعد از آکنه یا جوش است. یک لکه یا اسکار قرمز بعد از بهبودی جوش ایجاد می شود. دیده شده در کسانی که پوست خشک و حساس دارند، اسکارهای به جای مانده از جوش ها به صورت لکه های قرمز بر روی پوست باقی خواهند ماند.

دومین علت قرمزی پوست صورت،

آکنه رزاسه است. این بیماری معمولا در میانسالگی بروز می کند و بیمار دچار جوش های قرمز یا چرکی، به همراه قرمزی پوست به خصوص در نواحی بینی و گونه ها می شود. قرمزی پوست جزئی از این بیماری است به طوری که در بعضی موارد بیماری به صورت لکه های قرمز شروع می شود و در مراحل بعدی بیمار دچار جوش می شود. پوست این بیماران بسیار به نور آفتاب و سرما و باد حساس و دچار برافروختگی و قرمزی می شود.

سومین علت قرمزی پوست صورت،

بیماری کوپروزیس است. کوپروزیس در عوام به نام لپ سرخ یا لپ قرمزی مرسوم و معروف است. این حالت معمولا در نوجوانی بروز می کند، پوست صورت بیمار خصوصا در ناحیه گونه ها، در اثر نور، سرما، باد، استرس و هیجانات روحی دچار قرمزی می شود ولی بعد از گذشت زمان و طی چند سال این قرمزی تقریبا ثابت می شود، به طوری که همیشه گونه شخص مبتلا قرمز است و بدنبال عوامل محرکی که ذکر شد قرمزی بیشتر می شود.

چهارمین علت قرمزی تلانژکتازی است،

در بعضی نقاط صورت شخص مبتلا، عروق کوچک قرمز رنگی به صورت خطی و گاها نقطه ای و در بعضی موارد عنکبوتی دیده می شود. در این بیماری به دلایل ارثی و ژنتیکی، عروق و مویرگ ها در لایه میانی پوست یا درم کمی دیلاته یا گشاد می شوند و جداره این عروق کمی ضخیم شده و به همین دلیل در سطح پوست دیده می شوند.

دلیل دیگر قرمزی پوست خال های عروقی مادرزادی و به خصوص ماه گرفتگی است. ماه گرفتگی در هر قسمت از پوست بدن ممکن است دیده شود ولی در صورت بیشتر است. ماه گرفتگی از بدو تولد نوزاد خودش را نشان می دهد. در ابتدا رنگ آن صورتی و قرمز است و با گذر زمان و به خصوص در سن جوانی رنگ آن قرمز تیره و حتی بنفش می شود. علت ماه گرفتگی کاملا شناخته نشده در واقع نوعی اختلال در شکل گیری عروق پوست در دوران جنینی است.

دلیل دیگر قرمزی پوست

صورت بیماری های التهابی و روماتیسمی است. نکته مهم در این بیماری ها اول تشخیص درست و صحیح است، دوم اینکه قرمزی که به علت بیماری های التهابی پوست ایجاد می شود در اغلب موارد با درمان مناسب دارویی بهبود می یابد و درواقع قرمزی بر جای مانده دائمی نخواهد بود. البته در مواردی مثل لوپوس ممکن است مدت های طولانی شخص دچار قرمزی پوست شود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *